Strona główna
75 75 251 62
Wszystkich Świętych 2019 - Działania jeleniogórskiej Straży Miejskiej Drukuj _CMN_EMAIL_ALT
Dodał: Artur Wilimek - Rzecznik Prasowy SM   
30.10.2019.
   Straż Miejska w Jeleniej Górze, tak jak w latach ubiegłych, w szczególny sposób przygotowała się do służby na rzecz zapewnienia spokoju i porządku publicznego przed i w czasie zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych. Strażnicy miejscy będą również wspomagać policyjną „Akcję Znicz”.


Już 31 października strażnicy miejscy będą kontrolowali okolice i tereny jeleniogórskich cmentarzy, służąc radą i pomocą mieszkańcom oraz interweniując wobec osób popełniających wykroczenia. W związku z tym, że wielu jeleniogórzan i przyjezdnych będzie odwiedzać groby swoich bliskich funkcjonariusze skupią swoje działania głównie wobec:

 • kierowców i pieszych łamiących przepisy ruchu drogowego,
 • osób zakłócających spokój i porządek a także spożywających alkohol w rejonach nekropolii
 • handlujących bez wymaganych zezwoleń oraz nielegalnie kwestujących
 • osób zanieczyszczających i zaśmiecających miejsca publiczne
 • kieszonkowców grasujących w tych dniach na cmentarzach
 • nachalnie żebrzących oraz uciążliwych dla otoczenia osób pod wpływem alkoholu

 

Prosimy również kierowców o zwracanie uwagi na znaki drogowe, które w bardzo wielu przypadkach będą obowiązywać do 3 listopada br. włącznie. W wielu miejscach czasowo ustawiono nowe oznakowanie do którego należy się stosować. Prosimy też o nie parkowanie w miejscach utrudniających wyjazd i wyjazd lub przejazd innych pojazdów. Przypominamy o zakazie parkowania na chodnikach jeśli utrudnia to przejście pieszym lub zabrania tego oznakowanie, na miejscach dla inwalidów (jeśli nie posiadamy uprawnień) oraz w obrębie skrzyżowań.

 

Do pieszych apelujemy o rozsądek i rozwagę przy przechodzeniu przez jezdnię i zwiększoną ostrożność w miejscach gdzie odbywa się ruch pieszy i kołowy oraz stosowanie elementów odblaskowych po zmroku.

 

Przestrzegamy również przed złodziejami oraz namawiamy, aby na cmentarz nie zabierać ze sobą większej sumy pieniędzy oraz cennych przedmiotów. Przy każdej, ewentualnej próbie kradzieży lub innego niepokojącego zachowania, prosimy o zaalarmowanie najbliższego patrolu Straży Miejskiej pełniącego służbę w danym rejonie.

 

Funkcjonariusze Straży Miejskiej na cmentarzach pojawią się także w nocy. Co roku o tej porze roku na cmentarzach dochodzi do kradzieży kwiatów i zniczy a nawet ozdobnych metalowych doniczek. Kobiety też padają ofiarami drobnych kradzieży, w tym głównie torebek z pieniędzmi. Dlatego Straż Miejska apeluje, aby osoby robiące porządki na grobach swoich bliskich, torby i torebki trzymały w zasięgu wzroku. W samochodach nie powinno się pozostawiać na widocznym miejscu drogocennych przedmiotów tj. aparaty fotograficzne, kamery, gotówkę, cenne ubrania itp. Straż Miejska radzi nie pozostawiać na grobach nie zapalonych zniczy. Wiele osób znacznie wcześniej kładzie je na płycie grobu, żeby przyozdobić grób,  zamiarem zapalenia znicza dopiero w Dzień Wszystkich Świętych. Tak pozostawiony znicz kusi oko złodzieja, bo może być wprowadzony ponownie do obrotu detalicznego. Straż Miejska radzi też znakować np. farbą w aerozolu kwiaty i ozdobne krzewy. Znakowanymi kwiatami czy krzewami złodziej nie będzie się interesował, bo istnieje u niego obawa, że mogą zostać rozpoznane przez właściciela. Należy spodziewać się także wielkiego zamieszania w obrębie cmentarzy.

 

Strażnicy miejscy będą służyć w tych dniach głównie informacją i poradą.  Nie oznacza to, że oporni bałaganiarze i kierowcy mogą czuć się bezkarni.  Jeśli sytuacja tego będzie wymagała, funkcjonariusze sięgną do kieszeni po bloczek mandatowy. Warto więc w tym szczególnym okresie stosować się do ogólnie przyjętych zasad porządku publicznego i poleceń wydawanych przez strażników i policjantów.

 

 

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze, informuje, że w związku ze zbliżającym się ,,Dniem Wszystkich Świętych" podjęto następujące ustalenia dotyczące organizacji ruchu i bezpieczeństwa pieszych na cmentarzach:


Cmentarz Stary w Jeleniej Górze, ul. Sudecka 44

Cmentarz Nowy w Jeleniej Górze, ul. Sudecka 68

Cmentarz w Cieplicach przy ul. Krośnieńskiej 18A

Cmentarz w Sobieszowie przy ul. Romera

 

Od 28.10.2019r. do 03.11.2019r. z powodów logistycznych, przyjęto całkowity zakaz wjazdu na teren cmentarzy pojazdów innych niż uprzywilejowane. W tym szczególnym czasie, do wjazdu na teren cmentarzy upoważnione są wyłącznie pojazdy: służb komunalnych związane z administracją i nadzorem cmentarzy, porządkowe i zbierające odpady, pojazdy firm świadczących usługi cmentarne, a także pojazdy: Policji, Straży Miejskiej, Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej. Wszystkie osoby odwiedzające groby, proszone są o zachowanie szczególnej ostrożności oraz o nietarasowanie dróg cmentarnych i ścieżek.

 

W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych oraz trwającymi pracami porządkowymi przy grobach, zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich osób opiekujących się grobami, aby na cmentarzach, zastosowali się do ogólnie przyjętych zasad segregacji odpadów w następujący sposób:

 

- wszelkie rośliny, trawy, czy żywe kwiaty bez ozdób będziemy składać do pojemników opisanych ( „ODPADY BIO" )

- szklane znicze, folie, plastik, czy tworzywa sztuczne (np. wieńce), po zgnieceniu, wyrzucamy do pojemnika z opisem

(„ZMIESZANE ODPADY" ).

 

UWAGA ! Zapraszamy do pobierania worków na liście, które będą nieodpłatnie rozdawane, osobom opiekującym się grobami,

 

• Przy głównym wejściu na Stary Cmentarz oraz przy portierni przy wejściu od ul. Mickiewicza 31; w dniach od 14.10.2019 do 31.10.2019 w godz. 9 do 17

• Przy pomieszczeniu socjalnym w kaplicy na Nowym Cmentarzu od dnia 14.10.2019 w dni powszednie w godzinach od 9 do 17.

 

Worki pełne liści prosimy o umieszczanie w już wystawionych pojemnikach opisanych: „ODPADY BIO"

 

 

Organizacja ruchu w okolicach cmentarzy


Celem prawidłowej realizacji zamierzonych działań planuje się następujące zmiany organizacji ruchu drogowego w rejonie jeleniogórskich cmentarzy :

 

 • Cmentarz przy ulicy Sudeckiej ( Stary )
Wytyczone i zabezpieczone zostaną następujące miejsca do parkowania :
 • prawa strona jezdni ulicy Skowronków w kierunku ulicy Mickiewicza ( Skowronków - ruch jednokierunkowy od ul. Sudeckiej).
 • Przy prawych krawędziach części dwujezdniowej ulicy Mickiewicza ( patrole nadzorujące ten odcinek nie mogą dopuścić do parkowania pojazdów na zielonym pasie pobocza i rozdzielającym )
 • plac przy ulicy Sudeckiej naprzeciwko bramy głównej cmentarza z wydzieloną częścią dla pojazdów osób niepełnosprawnych
 • plac przy Zakładzie Zieleni Miejskiej  ulica Mickiewicza,
 • prawa strona jezdni ulicy Głowackiego. Lewa strona jezdni od ul. Mickiewicza zostanie oznakowana znakami długość-36 do ul. Wyspiańskiego
 • ul. Staffa - wjazd tylko i wyłącznie od ul. Sudeckiej, w wyniku czego możliwe będzie parkowanie pojazdów po prawej stronie jezdni w kierunku ul. Nowowiejskiej
 • ul. Strumykowa - droga jednokierunkowa od ul. Sudeckiej w kierunku Osiedla Czarnego, parkowanie tylko w miejscach wyznaczonych.

 

Cała długość ul. Sudeckiej - obowiązuje zakaz zatrzymywania.

Wszystkie te zmiany zostaną wprowadzone od 31.10.2019 roku

 • Cmentarz przy ulicy Sudeckiej ( Nowy )
Parkingi usytuowane przy tym cmentarzu są zabezpieczone w wystarczającą liczbę miejsc do parkowania pojazdów, jednak nad bezpieczeństwem czuwać będą policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Jeleniej Górze. Apelujemy do kierowców o bezwzględne stosowanie się do ich poleceń.
 • Cmentarz przy ulicy Jagiellońskiej ( Jelenia Góra - Cieplice)
Wytyczone i zabezpieczone zostaną następujące miejsca do parkowania pojazdów :
 • plac przy Dworcu PKP ulica Dworcowa,
 • plac przy byłym szpitalu nr 2 oraz przy ulicy Mieszka I,
 • przy prawej krawędzi jezdni ulicy Marcinkowskiego w kierunku ulicy Dworcowej w tzw. Choinkę,
 • na ulicy Dworcowej przy jej lewej krawędzi w kierunku ulicy  Sobieszowskiej,
 • ulica Jagiellońska prawa strona jezdni w kierunku ulicy Lubańskiej,

ul. Jagiellońska będzie częściowo zamknięta dla ruchu pojazdów na odcinku wzdłuż cmentarza

 

 

 

 

 

 

 

 
25 Lutego 2020
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Bolebor, Cezary,
Konstancjusz,
Maciej, Małgorzata,
Modest, Nicefor
Do końca roku zostało 311 dni.

Holowanie

Blokada

Żółta kartka

Akcje

To akcja ograniczenia

sprzedaży artykułów

tytoniowych dla osób

nieletnich.


Szczegóły akcji

Partnerzy

Praktyki w SM

Statystyka

Odwiedziło nas:
mod_vvisit_counterDzisiaj188
mod_vvisit_counterWszystkich400461

Twój IP:
18.232.125.29
Twój Host:
ec2-18-232-125-29.compute-1.amazonaws.com
Copyright © 2005-2020 Artur Wilimek
All rights reserved - Wszelkie prawa zastrzezone
Publikowanie w mediach materialow z tej strony oraz calego serwisu, bez otrzymania zgody autora jest zabronione.

@