Strona główna arrow Dzień w Straży Miejskiej - blog arrow Fotoradar
Fotoradar Drukuj _CMN_EMAIL_ALT
Dodał: Katarzyna i Natalia   
01.04.2014.
Mimo że zakres uprawnień straży miejskiej jest jasno sprecyzowany w ustawie o stażach gminnych (Dz.U. 2013 poz. 1383), to i tak większość z nas nie ma pojęcia czym strażnicy miejscy się zajmują, co mogą zrobić a jakie działania przekraczają już ich kompetencje. Jedno z wielu zadań które zostało przydzielone tej instytucji to możliwość używania fotoradaru w celu rejestrowania pojazdów, które przekroczyły dozwoloną prędkość.

W jeleniogórskiej jednostce są obecnie dwie odpowiednio przeszkolone osoby z zakresu obsługi fotoradaru. Z rozmowy przeprowadzonej z tymi funkcjonariuszami dowiedziałam się, że w Jeleniej Górze istnieje 40 wyznaczonych miejsc pomiaru prędkości, z czego tylko 20 jest aktywnych (odpowiednio oznakowanych). Poza tymi miejscami strażnicy miejscy nie mają prawa kontrolować prędkości. Nie jest też tak, że funkcjonariusze mogą stać z fotoradarem kiedy i gdzie chcą. Istnieje odpowiedni grafik, który jest ustalany pod koniec każdego miesiąca wraz z Komendantem Policji w Jeleniej Górze.

Jeżeli chodzi o samo funkcjonowanie fotoradaru, to oczywiście zanim przystąpi się do pomiaru trzeba wprowadzić do urządzenia odpowiednie dane tj. lokalizacja, którą możemy wybrać z dostępnego spisu, obowiązującą prędkość w danym miejscu oraz dozwolony limit prędkości. Pomiar zostanie zarejestrowany wtedy, gdy kierowca uzyska prędkość równą lub większą niż dozwolony zakres.

Funkcjonariusze jeleniogórskiej straży miejskiej zdradzili także, że do tej pory rekordzistą jest kierowca który w terenie zabudowanym poruszał się z prędkością 138 km/h. W takim wypadku nie pozostaje mi nic innego jak pogratulować wyobraźni…
 
Copyright © 2005-2018 Artur Wilimek
All rights reserved - Wszelkie prawa zastrzezone
Publikowanie w mediach materialow z tej strony oraz calego serwisu, bez otrzymania zgody autora jest zabronione.

@