Strona główna arrow Akcje arrow Streetworking ze Strażą Miejską
Streetworking ze Strażą Miejską Drukuj _CMN_EMAIL_ALT
Dodał: Artur Wilimek - Rzecznik Prasowy SM   
30.11.2015.
    Od kilku tygodni strażnicy miejscy oraz pracownicy i wolontariusze Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Jeleniej Górze prowadzą wspólne działania w ramach streetworkingu.

Działania te podzielone zostały na kilka etapów:

Etap pierwszy: Badanie środowiska. Etap polegający na zapoznaniu się z terenem działań (wiedza społeczna, ekonomiczna, kulturowa, historyczna) poprzez studium teoretyczne i praktyczne.

Etap drugi: Obecność w środowisku.. Etap polegający na bezpośredniej obserwacji terenu działań, z wyłączeniem interwencji. Działania te mają na celu asymilację z kulturą danego środowiska.

Etap trzeci: Zapoznanie/Przedstawienie. Etap ujawnienia i doprecyzowania swojej roli w środowisku lokalnym.

Etap czwarty: Budowanie więzi. Etap nawiązywania kontaktów i więzi interpersonalnych z osobami, do których kierowane są działania pomocowe.

Etap piąty: Wsparcie i interwencja. Etap pracy właściwej polegającej na organizacji działań pomocowych i interwencyjnych, uwzględniając zarówno wsparcie indywidualne jak i działania grupowe czy wspólnotowe.

Strażnicy i wolontariusze wspólnie skontrolowali kilkadziesiąt miejsc, w których przebywają lub mogą przebywać osoby bezdomne. Kontroli poddane zostały przede wszystkim pustostany, wiaty, werandy, klatki schodowe, opuszczone garaże oraz inne obiekty na terenie całego miasta. Większość tych miejsc jest dobrze znana strażnikom miejskim z codziennych patroli. Z każdą osobą bezdomną przeprowadzany jest wywiad środowiskowy. Podczas rozmów bezdomni informowani są o możliwościach pomocy ze strony Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta oraz innych instytucji w mieście.

Wynikiem kontroli i rozmów z osobami bezdomnymi jest to, że coraz więcej tych osób trafia do schroniska jak również do ogrzewalni. Korzystają również z innych form pomocy. To szczególnie ważne w okresie ujemnych temperatur.

Większość osób, które zostały odwiedzone, o możliwościach pomocy już słyszała. Niestety wciąż pomocy odmawia. Przyczyny są różne. Alkohol, wstyd jak również problem z przystosowaniem się do zorganizowanego życia w grupie, to główne powody odmawiania pomocy. Stąd tak ważne są rozmowy z tymi osobami. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nocleg praktycznie pod „gołym niebem” przy ujemnej temperaturze powietrza, zagraża ich zdrowiu i życiu.

Szczególnej kontroli poddawane są miejsca gdzie gromadzą się osoby bezdomne nadużywające alkoholu. To złudne rozgrzewanie się spożywając alkohol bywa często przyczyną wielu tragedii, szczególnie zimą.

Streetworking (praca prowadzona na ulicy, pedagogika ulicy), czyli praca poza instytucjami, w środowisku przebywania klienta. Jest to innowacyjna forma pracy socjalnej, która stała się ostatnio popularną w zinstytucjonalizowanej pomocy państwa nad osobami marginalizowanymi. Metoda ta, poprzez swoje zindywidualizowanie, ukierunkowanie na zasoby i potrzeby klienta, a także elastyczność i niezinstytucjonalizowanie, umożliwia pomaganie ludziom dotychczas izolowanym, odtrącanym i niezauważanym. Pozwala na docieranie ze wsparciem do wielu grup społecznych, m.in. prostytutek, dzieci, młodzieży, narkomanów, osób bezdomnych – w miejscach ich przebywania (ulicach, klubach, wybranych dzielnicach miast).

 

1.
03.JPG
2.
04.JPG
3.
05.JPG
4.
06.JPG
5.
09.JPG
6.
10.JPG
7.
12.JPG
8.
13.JPG
9.
15.JPG
10.
17.JPG
11.
20.JPG
12.
21.JPG
13.
24.JPG
14.
25.JPG
15.
26.JPG
16.
27.JPG
17.
28.JPG

 
Copyright © 2005-2018 Artur Wilimek
All rights reserved - Wszelkie prawa zastrzezone
Publikowanie w mediach materialow z tej strony oraz calego serwisu, bez otrzymania zgody autora jest zabronione.

@