Strona główna
75 75 251 62
Czy "Zorka" zatruwa środowisko? Drukuj _CMN_EMAIL_ALT
Dodał: Artur Wilimek - Rzecznik Prasowy SM   
21.02.2017.
     W związku z licznymi zgłoszeniami mieszkańców dotyczącymi zadymiania oraz zapylania okolicy przez Spółkę „Zorka” przy ulicy Dworcowej w Jeleniej Górze, strażnicy miejscy przeprowadzili wnikliwą kontrolę w tej kwestii.

Kontrola wykazała, iż istniejąca na terenie zakładu kotłownia to kotłownia o wysokim stopniu sprawności, a jej wpływ na środowisko został dodatkowo zminimalizowany poprzez zastosowanie urządzeń odpylających, które wyłapują ponad 80% pyłów. Kotłownia ta została sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, który podejmując się finansowania uznał tą inwestycje jako proekologiczną.

Posługiwanie się zatem stwierdzeniem, że „Zorka truje mieszkańców” nie jest prawdziwe. „Zorka” jako wieloletni partner IKEA dokłada wszelkich starań aby minimalizować poziom emisji iwestując w nowoczesne piece i filtry.

Kotłownia jest opalana tylko i wyłącznie biomasą, dla której średnia procentowa zawartość popiołu to 1. Dla porównania wartość procentowa popiołu dla węgla, który jest głównym paliwem niskotemperaturowych kotłów używanych w domach jednorodzinnych to 8.

Wynik badania skuteczności odpylania instalacji odpylającej działającej przy kotle KRT 600 (tzw. trociniak), które „Zorka” zleciła jednostce laboratoryjnej certyfikowanej przez PCA kształtował się na poziomie 89,1% (wartość średnia skuteczności odpylania pyłu całkowitego, w tym PM 2,5 oraz PM 10). Minimalna dopuszczalna skuteczność odpylania dla powyższej instalacji, ujęta w zgłoszeniu do Urzędu Miasta Jelenia Góra to 80%. Zatem standardy jakości środowiska dla ww. instalacji są spełnione.

Spółka „Zorka” aby być jeszcze bardziej „przyjazną” środowisku zawarła umowę o przyłączenie do sieci ciepłowniczej i dostarczania ciepła na cele technologiczno-grzewcze. W tym zakresie inwestycja została powierzona dostawcy energii cieplnej i jest w trakcie realizacji.

Zarówno podczas tej, jak i wcześniejszych kontroli strażnicy miejscy nie potwierdzili informacji mieszkańców zgłaszających spalanie niedozwolonych materiałów na terenie Spółki.
 
21 Listopada 2018
Środa
Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Janusz,
Konrad, Konrada,
Maria, Piotr,
Regina, Rena, Rufus,
Twardosław, Wiesław
Do końca roku zostało 41 dni.

Holowanie

Blokada

Żółta kartka

Akcje

To akcja ograniczenia

sprzedaży artykułów

tytoniowych dla osób

nieletnich.


Szczegóły akcji

Partnerzy

Praktyki w SM

Statystyka

Odwiedziło nas:
mod_vvisit_counterDzisiaj40
mod_vvisit_counterWszystkich327172

Twój IP:
54.234.13.175
Twój Host:
ec2-54-234-13-175.compute-1.amazonaws.com
Copyright © 2005-2018 Artur Wilimek
All rights reserved - Wszelkie prawa zastrzezone
Publikowanie w mediach materialow z tej strony oraz calego serwisu, bez otrzymania zgody autora jest zabronione.

@